Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie

Intensywne dni podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie. Motywem przewodnim był problem nierówności. Znalezienie mechanizmów pozwalających firmom rodzinnym znaleźć się w tym dyskursie był głównym powodem mojego uczestnictwa w tegorocznym EFNI.

Niewątpliwie artykuł na temat poglądów Piketty’ego dot. nierówności w Rzeczpospolitej wzbudził zainteresowanie. Zaczęło się od debaty na temat nierówności podczas podróży Pendolino. Następnie temperatura podgrzała się podczas spotkania przedsiębiorców z publicystami.

przedsiebiorcy_pytaja_publicystow

W kolejnych debatach z prof. Danutą Huebner na temat uchodźców i prof.Radosławem Markowskim poświęcone monitorowaniu jakości demokracji zabierałem głos w kontekście wpływu procesów migracyjnych i jakości życia publicznego na przedsiębiorczość rodzinną.

Trochę zdenerwowany przebiegiem debaty Jak naprawić kapitalizm? pytam czemu odmawia się dzieciom przedsiębiorców rodzinnych prawa do kontynuacji poważnie rozważając koncepcje podatku konfiskacyjnego? W Polsce??? Kiedy z powodu wojen i komunizmu, akumulacja naszych firm rodzinnych jest wielokrotnie mniejsza niż zachodnich konkurentów?

jaknaprawickapitalizm-57-1024x682_wycinek1

Jednak największą radość przyniosła sesja z przedsiębiorcami rodzinnymi: Piotrem Voelkelem, Solange Olszewską, Adamem Rozwadowskim, Maciejem Adamkiewiczem, Macinem Ochnikiem i przede wszystkim Kazimierzem Wierzbickim na temat inspiracji w biznesie. Sesja i dyskusje przedłużyły się na tyle, że obsługa wyrzuciła nas w końcu bez litości z sali.

Inspiracje-67-1024x683 (1) wycinek

Zobacz również